Poštovani učenici i roditelji,

obavještavamo Vas da je OŠ Gradec odabrana škola za eksperimentalni program:

"Osnovna škola kao cjelodnevna škola - Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja", a o tome više možete vidjeti na poveznici: https://mzo.gov.hr/vijesti/cjelodnevna-skola/5409

Kao što je većinom poznato ovaj novi program sastoji se od nekoliko dijelova i to je kao prvo obvezatni program koji će se odvijati okvirno od 8,00 do 14,00 sati (podijeljen na redovnu (A1) i potpomognutu (A2) nastavu).U to vrijeme učenici će dobiti marendu i ručak. U tome dijelu redovite nastave roditelji ne odlučuju jer se radi o nastavnim predmetima koji su dio odgojno-obrazovanog standarda (propisano od Ministarstva znanosti i obrazovanja).

Dakle: roditelji ne mogu odlučivati u dijelu koji se odnosi na A1 i A2 program (redovna nastava), ali mogu i trebaju u dijelu B1 i B2. Ukoliko učenici ne žele sudjelovati u poslijepodnevnom programu oni to ne moraju, a ako sudjeluju prijevoz za učenike će biti osiguran. Taj drugi dio programa koji se odnosi isključivo na slobodne aktivnosti trajao bi okvirno od otprilike 14,30 do 16,30.

Škola će u narednim danima provesti anketu među učenicima i roditeljima o njihovom interesu i sklonostima, a učitelji će istovremeno okvirno ponuditi neke mogućnosti i ostaviti prostor za prijedloge roditelja, s tim da za jednu grupu treba najmanje 8 učenika.

Nadamo se zajedničkom uspjehu učenika na temeljima suradnje škole i roditelja gdje će se razvijati partnerski odnos. Sva mišljenja i prijedlozi roditelja su dobrodošli jer razine postignuća, tj. kompetencije koje želimo razviti kod svih dionika škole bile bi one koje navodi Jacques Delors (Učenje – blago u nama“): učiti znati, učiti biti, učiti činiti, učiti zajedno živjeti.

S poštovanjem.

Ravnatelj: Vlado Starešec, prof.

objavio: Biljana Vojvodić   datum: 19. 5. 2023.